Nawigacja

 • „ Etiudy Teatralne 2018 r.”

   

  Dnia 7.11.2018 r. o godzinie dziewiątej w Lidzbarskim Domu Kultury odbył się coroczny konkurs spektakli profilaktycznych, organizowanych pod patronatem Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Lidzbarku Warmińskim.  Wszyscy chętni z lidzbarskich szkół podstawowych i gimnazjów mogli zaprezentować własne etiudy teatralne lub filmowe pod hasłem ,,To nie jest bilet w jedną stronę – droga bez uzależnień”, które miały   być refleksją nad życiem - wyborami, jakich dokonują ludzie i konsekwencjami tych wyborów.

          Konkursowy program  rozpoczęli ciekawym występem uczniowie  klasy 7a ze Szkoły Podstawowej nr  1, którzy  porównali w swoim przedstawieniu  świat z kultowego utworu A. de Saint- Exupery’ego ,,Mały Książę” do czasów współczesnych  - pełnych niebezpiecznych  nałogów, w które wpadają zwłaszcza młodzi ludzie.  Rywale z 7b z tej samej szkoły pokazali natomiast, że gdy popadniemy w taki nałóg, tracimy tych, na których zależy nam najbardziej. Tę smutną prawdę młodzi artyści ukazali w naprawdę znakomitej odsłonie teatralnej.

          Szkoła Podstawowa nr 4 wystawiła także dwie grupy teatralne. Pierwsza z nich wywarła  swoją etiudą ogromne wrażenie na młodych widzach, kiedy na przykładzie głównej bohaterki obnażono niebezpieczeństwo kryjące się w telefonie komórkowym. Tajemnicza postać o imieniu Pryncypał pokazała dziewczynce wszystkie radosne i pełne szczęścia chwile z jej życia, zanim zatraciła się w swoim nałogu.

          Kolejna ekipa z ,,czwórki” wyszła z przedstawieniem, które porównywało świat z „Alicji w Krainie Czarów” do współczesnego -  mrocznego świata uzależnień. Był to jeden z lepszych występów tego dnia. Idealna gra aktorska, ciekawa fabuła i do tego taniec, który sprawiał, jakby uczestnicy dosłownie pływali w powietrzu.

          Teraz na scenę wyszli gimnazjaliści. Grupa o nazwie Apogeum to uczniowie klasy 3b z Gimnazjum nr 1. Czarne postacie w białych maskach wprowadziły widownię od razu w nastrój grozy i niepokoju. Kilka scenek pokazywało historię ludzi, którzy bezwiednie  popadli w rozmaite nałogi, zaś postacie wyłaniające się z ciemności uosobiały sobą ich  uzależnienia. Niektórym udało się wygrać wojnę ze swoimi słabościami, ale byli też tacy, których niestety uzależnienie zabrało do swojego pełnego mroku świata. Całość spektaklu –gra aktorska, taniec, muzyka, gra świateł - była idealnie zsynchronizowana, a efekt  końcowy – głos zza sceny przekazujący przesłanie do żyjących – sprawił, że widownia zamarła w ciszy… To był niezwykle przejmujący występ.  Tylko dwie grupy pokusiły się tym razem  o etiudy fimowe. Ósmoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 1 obmyślili ciekawą fabułę, która pokazywała pesymistyczną wizję człowieka uzależnionego od nałogów, od których wyzwolić ich mogła jedynie Śmierć. To był mocny i jednoznaczny przekaz.

          Ostatnią prezentacją w tej kategorii, był film pt. ,,Autoagresja” przygotowany przez  klasę 3a z Gimnazjum nr 1. Młodzi twórcy, którzy swoje niezwykłe umiejętności filmowe  pokazali już w ubiegłorocznej, niestety  niedocenionej  (szkoda!) przez ubiegłoroczne jury prezentacji, i tym razem stanęli na wysokości zadania. Poruszyli w swoim krótkim  montażu  problemy wciąż niezwykle ważne i aktualne.

          Wszystkie występy wypadły świetnie, ale jury nagrodziło tylko kilka z nich: film ,,Autoagresja” klasy 3a  oraz etiudę ,,Koniec” klasy 3b z Gimnazjum nr 1, a także dwie klasy ze Szkoły Podstawowej nr 4.

  Nagrodą, której sponsorem jest Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Lidzbarku Warmińskim,  jest wyjazd do teatru „Syrena” w Warszawie na sztukę pt. „Rodzina Adamsów”.

  Nagrody są w pełni zasłużone, a wszystkim uczestnikom, zwłaszcza zwycięzcom, należą się wielkie brawa za kreatywność i zrozumienie współczesnych problemów.

  Patrycja Iwańska

  08.11.2018r.,  Lidzbark Warmiński

 • 100-lecie Odzyskania Niepodległości

  100-lecie Odzyskania Niepodległości

         100-lecie Odzyskania Niepodległości - Obrazek 1 100-lecie Odzyskania Niepodległości - Obrazek 2100-lecie Odzyskania Niepodległości - Obrazek 3

   

 • Polsko-niemiecka wymiana młodzieży

  Polsko-niemiecka wymiana młodzieży

  W dn. 23-29.09.2018 uczniowie Gimnazjum nr 1, Szkoły Podstawowej nr 1, nr 3 i nr 4 w Lidzbarku Warmińskim uczestniczyli w polsko-niemieckiej wymianie młodzieży w Jenie, a w dn. 14-20.10.2018 odbyła się rewizyta uczniów z Niemiec w Lidzbarku Warmińskim.

  Ostatni tydzień września spędziliśmy u rodzin niemieckich w Jenie. Chociaż nigdy wcześniej nie widzieliśmy naszych nowych znajomych, u których musieliśmy zamieszkać na ten czas, a kontakt z nimi mieliśmy tylko przez media społecznościowe, szybko przełamaliśmy barierę językową i nawiązaliśmy ze sobą więzi, które jeszcze bardziej pogłębiły się, gdy przyjaciele z Niemiec mieszkali w naszych domach.

  Dni spędzone w szkołach upłynęły nam na przygotowaniu projektów w grupach polsko-niemieckich. Każdy z zespołów miał wybrać jeden z podanych nam przez nauczycieli tematów: ,,Kultura młodzieżowa", ,,Stereotypy na temat Polski i Niemiec", ,,Polskie i niemieckie zwyczaje świąteczne" oraz ,,Tradycyjne potrawy kuchni polskiej i niemieckiej". Czas tworzenia naszych prezentacji pomógł nam się lepiej poznać oraz nauczył nas dogadywania się nie tylko w naszym ojczystym języku. W niemieckim planie zajęć mieliśmy również wycieczkę po wzgórzach otaczających Jenę, z których mieliśmy piękny widok na całe miasto i jego okolice, a podczas wędrówki wspólnie z naszymi nowymi przyjaciółmi śpiewaliśmy popularne polskie i niemieckie piosenki. Natomiast w naszym Lidzbarku zwiedziliśmy piękny Zamek Biskupów Warmińskich oraz Oranżerię Kultury.

  Program naszej wymiany był bardzo zróżnicowany i nie zabrakło w nim również fantastycznych wycieczek poza Jenę lub Lidzbark Warmiński. Między innymi odwiedziliśmy Muzeum Podziału Niemiec w Moedlareuth, gdzie wzbogaciliśmy naszą wiedzę na temat historii tego państwa. Kolejnym miastem jakie odwiedziliśmy był Lipsk, gdzie zwiedziliśmy Pomnik Bitwy Narodów oraz Studio Telewizyjne MDR, czyli regionalnej telewizji Turyngii. Tam między innymi obejrzeliśmy film w technologii 360 stopni, dowiedzieliśmy się, jak przygotowane są poszczególne programy oraz jak wygląda praca prowadzącego program czy operatora kamery. W Polsce odwiedziliśmy Olsztyn, gdzie obejrzyliśmy bardzo ciekawy seans w planetarium oraz świetnie bawiliśmy się rozwiązując zagadki w Escape Roomie, a także Gdańsk, gdzie pospacerowaliśmy brzegiem Bałtyku i zwiedziliśmy Muzeum II Wojny Światowej.

   

  W czasie wolnym również nie próżnowaliśmy. Jeden z wieczorów spędziliśmy wspólnie całą polsko-niemiecką grupą w kręgielni Roma w Jenie, gdzie podczas rywalizacji jeszcze lepiej się poznaliśmy, a po zakończonej grze zmęczeni zajadaliśmy się przepyszną pizzą.

  W obydwu krajach odbyły się wieczory pożegnalne przygotowane przez naszych rodziców. W Jenie odbył się on na szkolnym dziedzińcu, a u nas w Zaciszu Leśnym. Podczas tychże wieczorów mieliśmy okazję spróbować regionalnych przysmaków oraz miło spędzić ostatnie wspólne chwile. Mamy nadzieję, że mimo dzielących nas kilometrów uda nam się jeszcze kiedyś spotkać.

  Oczywiście nic nie odbyłoby się, gdyby nie opiekunowie, czyli Pani Anna Górska (koordynatorka wymiany) i Pani Dorota Olszewska oraz pomoc sponsorów, którymi byli Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży, Województwo Warmińsko-Mazurskie i Urząd Miasta w Lidzbarku Warm.

   

  Natalia Szadziun, Monika Kawiecka uczennice Gimnazjum nr. 1

 • Polsko-niemiecka wymiana młodzieży

   Polsko-niemiecka wymiana młodzieży

  W dn. 23-29.09.2018 uczniowie Gimnazjum nr 1, Szkoły Podstawowej nr 1, nr 3 i nr 4 w Lidzbarku Warmińskim uczestniczyli w polsko-niemieckiej wymianie młodzieży w Jenie.

  Ostatni tydzień września spędziliśmy u rodzin niemieckich w Jenie. Chociaż nigdy wcześniej nie widzieliśmy naszych nowych znajomych, u których musieliśmy zamieszkać na ten czas, a kontakt z nimi mieliśmy tylko przez media społecznościowe, szybko przełamaliśmy barierę językową i od samego początku bardzo dobrze czuliśmy się w swoim towarzystwie.

  Dni spędzone w szkole upłynęły nam na przygotowaniu projektów w grupach polsko-niemieckich. Każdy z zespołów miał wybrać jeden z podanych nam przez nauczycieli tematów: ,,Kultura młodzieżowa", ,,Stereotypy na temat Polski i Niemiec", ,,Polskie i niemieckie zwyczaje świąteczne" oraz ,,Tradycyjne potrawy kuchni polskiej i niemieckiej". Czas tworzenia naszych prezentacji pomógł nam się lepiej poznać oraz nauczył nas dogadywania się nie tylko w naszym ojczystym języku. W planie zajęć mieliśmy również wycieczkę po wzgórzach otaczających Jenę, z których mieliśmy piękny widok na całe miasto i jego okolice. Podczas wędrówki wspólnie z naszymi nowymi przyjaciółmi śpiewaliśmy popularne polskie i niemieckie piosenki.

  Program naszej wymiany był bardzo zróżnicowany i nie zabrakło w nim również fantastycznych wycieczek poza miasto. Między innymi odwiedziliśmy Muzeum Podziału Niemiec w Moedlareuth, gdzie wzbogaciliśmy naszą wiedzę na temat historii tego państwa. Kolejnym miastem jakie odwiedziliśmy był Lipsk, gdzie zwiedziliśmy Pomnik Bitwy Narodów oraz Studio Telewizyjne MDR, czyli regionalnej telewizji Turyngii. Tam między innymi obejrzeliśmy film w technologii 360 stopni, dowiedzieliśmy się, jak przygotowane są poszczególne programy oraz jak wygląda praca prowadzącego program czy operatora kamery.

  W czasie wolnym również nie próżnowaliśmy. Jeden z wieczorów spędziliśmy wspólnie całą polsko-niemiecką grupą w kręgielni Roma, gdzie podczas rywalizacji jeszcze lepiej się poznaliśmy, a po zakończonej grze zmęczeni zajadaliśmy się przepyszną pizzą.

  Ostatniego dnia naszego pobytu w Jenie rodziny niemieckie przygotowały dla nas wspaniały wieczór pożegnalny, podczas którego mieliśmy okazję spróbować regionalnych przysmaków oraz miło spędzić nasze ostatnie wspólne chwile w Niemczech. Już nie możemy się doczekać aż znów się spotkamy z naszymi niemieckimi przyjaciółmi po drugiej stronie Odry. A to już za dwa tygodnie.

  Oczywiście nic nie odbyłoby się, gdyby nie opiekunowie, czyli Pani Anna Górska (koordynatorka wymiany) i Pani Dorota Olszewska oraz pomoc sponsorów, którymi byli Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży i Urząd Miasta w Lidzbarku Warm.

  Monika Kawiecka i Natalia Szadziun kl. IIIb

 • Gotowi na start

  Od lat czekaliśmy na nowe boisko sportowe - nowoczesne, wielofunkcyjne, dające możliwości pełnego rozwoju fizycznego dzieciom i młodzieży. I w końcu nadszedł tak długo oczekiwany moment. 5 września 2018 r. byliśmy świadkami uroczystego przecięcia wstęgi i oddania do użytku nowego obiektu sportowego przy Szkole Podstawowej nr 1 w Lidzbarku Warmińskim.

   
    O godz.17 na boisku szkolnym roiło się od białych i czerwonych koszulek. Drużyny szykowały się do rozgrywek, a grupa czirliderek dopinała na ostatni guzik swój występ. Goście zajęli honorowe miejsca,a Pani Dyrektor Bożena Drozd serdecznie przywitała przybyłych:Burmistrza Miasta - Jacka Wiśniowskiego , Wójta Gminy - Fabiana Andrukajtisa, Przewodniczącego Rady Miasta Pana Andrzeja Kędzierskiego, radnych Rady Miejskiej, dyrektorów szkół, rodziców, nauczycieli i oczywiście uczniów.
   
  Stwierdziła, iż ten rok będziemy mieć szczególnie w pamięci, obchodzimy bowiem 100-lecie odzyskania niepodległości i na 100-lecie otrzymaliśmy ten nowoczesny, sportowy obiekt.

   

   Ale potrzeba było wielu ludzi dobrej woli, aby sfinalizować projekt. Nie było łatwo - lata starań, brak środków, pisma do władz miasta, rozmowy, wniosek Rady Rodziców Szkoły Podstawowej nr 1 i Gimnazjum nr 1 złożony na ręce radnej Pani Agnieszki Serwach w XII 2016 r., pozytywne przyjęcie go na sesji Rady Miasta i w końcu w roku szkolnym 2017/2018 ruszyła budowa. To był trudny rok w szkole, bo trzeba było się nieźle starać, aby przeprowadzić lekcje wychowania fizycznego, mając jedną wspólną salę z Gimnazjum nr 1. Wysiłek się jednak opłacił.  
  Pani Dyrektor  serdecznie podziękowała władzom w imieniu całej społeczności szkolnej. 
   Następnie  zwróciła się do uczniów, życzyła im wielu sukcesów sportowych, rozwoju fizycznego, a co za tym idzie zdrowia i coraz lepszych wyników w nauce;  najmłodszym również – dobrej zabawy.
   Z kolei głos zabierali goście. Burmistrz przypomniał o działaniach Miasta na rzecz lokalnej społeczności – inwestycjach sportowo-rekreacyjnych. Podkreślił, że inwestor  powierzył projekt solidnemu wykonawcy – Przedsiębiorstwu TS-B PYZAK, które uporało się z działaniem w rok. I tak  oto w  ramach rozwoju szkolnej infrastruktury sportowej mamy wielofunkcyjne, ogrodzone boisko o nawierzchni poliuretanowej o wymiarach 30.0 m x 46.0 m z piłkochwytami i oświetleniem.

   

   

  Wójt oraz przewodnicząca Rady Rodziców - Pani Monika Borowa- życzyli żakom rozwijania talentów sportowych i bardzo dobrych wyników oraz przypominali o potrzebie zadbania o boisko, by mogło służyć uczniom przez kolejne lata.
   Następnie przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego  zaprosiła najlepszego sportowca naszej szkoły, Kornela Motylewskiego, do odczytania przyrzeczenia o sportowej postawie uczniów oraz walce w duchu fair play. 
  W końcu przyszedł czas na uroczyste przecięcie  wstęgi przez  gości i gospodarzy oraz wypuszczenie przez uczniów 100 kolorowych balonów przy wtórze hymnu olimpijskiego. A po nim – rozgrywki sportowe, mecze koszykówki i siatkówki oraz zmagania miedzy mieszanymi drużynami ( gości, uczniów i nauczycieli) . Przy gromkich brawach i dobrym dopingu grający zdobywali kolejne punkty, jednak nie wynik był najważniejszy, lecz sama gra.
  Po niej wsólmy aerobik przy muzyce, poprowadzony przez jedną z mam, Panią Izę Głuchowską, której serdecznie dziękujemy, bo to kolejna impreza w szkole, przez nią wspomagana. Tańcom i ćwiczeniom towarzyszyło wiele radości i śmiechu. 
  Impreza uroczystego otwarcia obiektu dobiegła końca. Na zakończenie nie zabrakło też słodkiego poczęstunku dla wszystkich przybyłych.
   Mamy nadzieję, że nowe boisko będzie służyć pokoleniom przez lata i przyczyni się do poprawy stanu zdrowia dzieci i młodzieży, bo, jak mawiał XVI-wieczny nadworny lekarz polskich królów, Wojciech Oczko, "Ruch jest w stanie zastąpić prawie każdy lek, a wszystkie leki razem wzięte nie zastąpią ruchu”

   

   

  Iwona Podolecka-Flont
 • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019

  Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019

   

     Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019 :
   

       3 września 2018 roku  uroczyście przywitaliśmy rok szkolny 2018/2019. Na pięknym, nowoczesnym boisku w galowych strojach ustawili się uczniowie,  nauczyciele i rodzice Szkoły Podstawowej nr 1 oraz Gimnazjum nr 1  w Lidzbarku Warmińskim. Po uroczystym wprowadzeniu sztandarów głos zabrała Pani Dyrektor Bożena Drozd, która serdecznie powitała żaków, a szczególnie ciepło pozdrowiła pierwszoklasistów, którzy stawiać będą pierwsze kroki w zdobywaniu wiedzy. Pozostali uczniowie przywitali ich bardzo serdecznie gromkimi brawami.Następnie głos zabrała Dyrektor  Gimnazjum nr 1 Pani Dorota Olszewska, która  zwróciła się do klas trzecich  z życzeniami wielu sukcesów. Zachęciła  gimnazjalistów do zdobywania rzetelnej wiedzy, z której będą mogli czynić użytek na kwietniowych egzaminach.  Oznajmiła też, że choć to ostatni rok funkcjonowania gimnazjów, może zapisać się w historii szkoły jako szczególny - obfity w wydarzenia i  sukcesy, tak jak poprzednich absolwentów.

  W następnej kolejności Pani Bożena Drozd przypomniała ósmoklasistom o czekających ich egzaminach i konieczności systematycznej nauki.  Poprosiła też o zabranie głosu nauczyciela historii Pana Mariusza Gryszkiewicza, który w rocznicę wybuchu II wojny światowej przypomniał o tragicznym losie naszej Ojczyzny i męczeńskiej drodze do wolności.  

   Na koniec nadszedł czas na część artystyczną, na którą składały się wiersze i piosenki żegnające wakacyjny czas, przygotowane pod kierunkiem Pani Marioli Karpowicz i Pani Małgorzaty Napiórkowskiej

     Na tym uroczystość zakończono, a klasy wraz z wychowawcami udały się do sal lekcyjnych. 

   

   

   Iwona Podolecka-Flont

   

 • Zakończenie roku szkolnego 2017/2018

  Czas nauki i wytężonej pracy w roku szkonym 2017/2018 w Gimnajum nr 1 dobiegł końca 22 czerwca. Nadeszła chwila pożegnania i podsumowania, refleksji.

  Za sukcesy szczególnie docenieni i wyróżnieni zostali na apelu uczniowie klas trzecich - absolwenci szkoły.

  Uroczystość odbywała się w auli szkoły. Przybył na nią Burmistrz Jacek Wiśniowski, aby pogratulować osiągnięć i wyników uczniom, nauczycielom i rodzicom oraz życzył braci szkolnej dobrego wypoczynku na wakacjach.

  Dyrektor Dorota Olszewska zaprosiła do honorowego wpisu do Złotej Księgi absolwentów klas trzecich, którzy uzyskali wynik 5.00 i powyżej oraz ocenę wzorową lub bardzo dobrą.

  Najlepszym uczniem szkoły okazał się Cezary Kuźmowicz, który oprócz bardzo dobrych wyników w nauce wyróżniał się w gimnazjum szczególnie pozytywną i aktywną postawą. Kolejni uczniowie celujący i bardzo dobrzy to : Tomasz Obuchowski, Katarzyna Molesztak, Milena Wroniewicz, Sandra Mickiewicz, Katarzyna Górecka,Weronika Kościeniewicz, Wiktoria Kościeniewicz, Aleksandra Jastrzębowska. Świadectwa z wyróżnieniem w klasach trzecich (średnia od 4,75 do 5) otrzymali : Marta Skiba, Julia Bloch oraz Justyna Olkowska.

  Najwyższą średnią z egzaminów gimnazjalnych poszczycić się mogła Aleksandra Jastrzębowska.

  W pozostałych dziedzinach wyniki były nastepujące : najlepszym sportowcem roku okazał się Krzysztof Szymański, najwytrwalszą zaś czytelniczką ( od trzech lat) - Kinga Palimąka, a za 100% frekwencji uznanie zdobyli Mariusz Józwik oraz Tomasz Obuchowski.

   

  Pozostali absolwenci wyczytani po raz ostatni przez wychowawców – M.Romasza i M.Bagińską - otrzymali pamiątkowe teczki ze świadectwami i wynikami egzaminów.

   

   

  Gratulacje złożono również laureataom i finalistom konkursów przedmiotowych oraz ich nauczycielom. Niedościgniony okazał się Tomek Obuchowski – potrójny laureat z dziedziny : matematyki ( nauczyciel przygotowujący– M. Bagińska), z fizyki (E.Nosewicz) i języka angielskiego ( M.Romasz). Kolejni to : Katarzyna Górecka – laureatka z języka polskiego ( nauczyciel M.Gawin), Katarzyna Molesztak – laureatka z geografii ( I.Ostrowska), Marcin Jabłoński – laureat z fizyki ( nauczyciel E.Nosewicz); finalistami zostali : Cezary Kużmowicz – wiedza o społeczeństwie ( M.Gryszkiewicz) oraz Patrycja Iwańska i Anna Radtke – z dziedziny biologii ( nauczyciel I.Ostrowska)

   

  Teraz przyszła kolej na klasy drugie.
  Najlepszymi uczniami w klasach 2a i 2b byli : Marcin Jabłoński, Nikola Urbanowicz, Patrycja Iwańska oraz Anna Radtke.

   

  Następnie przedstawicielka rodziców Pani Molesztak zwróciła się do nauczycieli z podziękowaniem za wkład pracy włożony w kształcenie i wychowanie młodzieży, a wszystkim pracownikom szkoły dziękowała za opiekę nad młodzieżą i życzliwość.

  Z kolei Pani Dyrektor podziękowała rodzicom za aktywną postawę i zaangażowanie w sprawy szkoły. Pożegnała też nauczycieli, ktorzy odchodzą do innych placówek, ponieważ rok następny będzie ostatnim – zamykającym etap gimnazjów: Mariola Rutkowska, Ewa Chacińska, Mariola Bagińska, Katarzyna Jakiel, Mariusz Gryszkiewicz, Joanna Wicińska. Uczniowie, rodzice i nauczyciele żegnali ich gromkimi brawami, co jest najlepszym podziękowaniem i dowodem uznania.

   

  Po części oficjalnej przyszła kolej na część artystyczną przygotowaną przez uczniów klas drugich, którą wzruszającym śpiewem uświetniły absolwentki Wiktoria Głodowska i Kamila Kowalczyk.

   

  Na koniec rozdanie kwiatów trzecioklasistom, naczycielom i ... szczęśliwej drogi, już czas. 

  Mamy nadzieję, że nasi absolwenci będą rozwijać skrzydła w nowych szkołach, a nauczyciele odosić sukcesy z kolejnymi uczniami.

   

   

  Iwona Podolecka-Flont

   

 • Bal klas trzecich

  Poloneza czas zacząć

   Jak co roku, tak i teraz uczniowie klas trzecich Gimnazjum nr 1 szykowali się do balu zorganizowanego przez rodziców klas trzecich. Eleganckie garnitury i szykowne sukienki zmieniły wesołych żaków w dystyngowaną młodzież.

  18.06.2018 r. o godz. 18.00 w sali bankietowej w Termach Warmińskich można było podziwiać skomplikowany układ, któremu podołali absolwenci. Nad całością czuwała Pani Katarzyna Jakiel, w końcu zadowolona z efektów niełatwej pracy.

  Bal otworzyła Dyrektor Dorota Olszewska i życzyła udanej zabawy uczniom i gościom.

  Przy smakowitym stole i dobrej muzyce uczniowie bawili się do późnych godzin. Wielu utrwaliło swe oblicza w fotobudce, robiąc pamiątkowe zdjęcia.

  Przy słowach piosenki ostatnie dni z moją klasą niejednemu łzy zakręciły się w oczach.

   

  Iwona Podolecka-Flont

 • Szkolna wycieczka do Gdańska

  Szkolna wycieczka do Gdańska
  10 maja 2018 r. wyruszyliśmy na jednodniową wycieczkę do Gdańska – klasa 2a Gimnazjum nr 1 oraz klasa 7a Szkoły Podstawowej  nr 1 w Lidzbarku Warmińskim.

   

  Wyjazd rozpoczęliśmy zbiórką pod Urzędem Gminy o godz.6.45. Po trzech godzinach przejazdu zatrzymaliśmy się na postój i odpoczynek, gdzie dobrze bawiliśmy się na placu zabaw. Około 11 przyjechaliśmy do Gdańska i pierwsze kroki skierowaliśmy  na Westerplatte – miejsce historyczne upamiętniające bohaterską obronę polskich żołnierzy przed atakiem hitlerowskim. Następnie mieliśmy okazję pospacerować brzegiem Bałtyku i posłuchać szumu fal.

   

   

   

  Kiedy wytrzepaliśmy już piasek z butów, udaliśmy się do Fun Areny Escaperoom do pokojów tajemnic. Jako pierwsza rozwiązywała zagadki klasa 2 a w pokojach o nazwach:  Bursztynowa komnata, Zaginione dziecko, Laboratorium, Bomba w samolocie, Detektyw. Podczas rozwiązywania zagadek towarzyszyły nam niesamowite emocje, bo liczyła się każda minuta. Klasa 7 a w  tym czasie zwiedzała stadion Lecha Gdańsk wraz z przewodnikiem. Godzinę później zamieniliśmy się rolami. Około 15.00 udaliśmy się do Galerii Medison i mieliśmy czas wolny . Ponieważ była to pora obiadowa,  większość udała się na posiłek. 

   

   Dwie godziny później wyjechaliśmy z Gdańska i w czasie drogi powrotnej mieliśmy rozśpiewany powrót - były "Oczy zielone", "Jesika",  "Miłość w Zakopanem" i inne przeboje. Po 20 dotarliśmy  do rodzinnego miasta, gdzie czekali już na nas rodzice.

   

   

   

  Wycieczka była bardzo udana. Opiekunami były Panie: Iwona Ostrowska, Anna Górska,  Ewa Wójcik i Iwona Podolecka-Flont.

   

   

   

  Zuzanna Stańczak , ucz. kl.2 a

   

  zdjęcia - I.Podolecka-Flont
 • Gdy nauka staje się pasją

  Gdy nauka staje się pasją

        Gdy nauka staje się pasją, godziny spędzone nad książkami, zadaniami, doświadczeniami, ćwiczeniami, nie są przykrym obowiązkiem. Uczeń  naprawdę zmotywowany wie, po co i dlaczego się uczy, rozumie wartość nauki, chętnie korzysta z pomocy nauczyciela i sam podnosi poprzeczkę.

  W Gimnzajum nr 1 w Lidzbarku Warmińskim taką postawą mogą poszczycić się laureaci i finaliści przedmiotowych  konkursów wojewódzkich. Mamy ich w tym roku szkolnym siedmioro. 

  Mistrzem jest Tomasz Obuchowski ucz. klasy 3a -  potrójny laureat: z dziedziny matematyki ( nauczyciel -  Mariola Bagińska), z fizyki ( P.Elżbieta Nosewicz ) i j. angielskiego  (P. Marcin Romasz).

  Pozostali laureaci to: Marcin Jabłoński -  z fizyki ( nauczyciel - Eżbieta Nosewicz ), Katarzyna Górecka -  z j.polskiego ( P.Mariola Gawin), Katarzyna Molesztak - laureatka z geografii (P. Iwona Ostrowska) ; nastepni są finaliści konkursów przedmiotowych : Cezary Kuźmowicz - finalista z wos-u ( nauczyciel P. Mariusz Gryszkiewicz) , Patrycja Iwańska i Anna Radke - obie finalistki z biologii ( P. Iwona Ostrowska).

  Gratulujemy uczniom i ich nauczycielom.  Oby takie wyniki były dobrym przykładem dla pozostałej braci uczniowskiej !

  I. Podolecka-Flont

 • Niepodległa

  Niepodległa

                                    Pamiętamy o

  Znalezione obrazy dla zapytania 100 lat wolnej polski

  100 lecie odzyskania niepodległości  1918 -2018

  Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości to wyjątkowa rocznica, a jednocześnie niepowtarzalna okazja, by podjąć działania służące budowaniu wspólnoty, kształtowaniu tożsamości narodowej i poczucia dumy z bycia Polakiem.

 • 227 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

   Uroczyste obchody 227 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja miały miejsce w Gimnazjum nr 1 w piątek 27.04.2018 r. tuż przed długim weekendem majowym.
   

  Tym razem program artystyczny pt." Niesamowita podróż do przeszłości" przygotowala klasa 2b.

   

  Król Stanislaw August Poniatowski  ( w tej roli Kacper Walesiak) przybył do naszej szkoły, aby przypomnieć młodzieży podjęte wtedy uchwały. 

  Czego dotyczyły?  Przede wszystkim wprowadzenia monarchii konstytucyjnej, dziedzicznego tronu, wzmocnienia pozycji króla, stworzenia rządu, zniesienia zmory polskiego ustroju szlacheckiego - liberum veto, wolnej elekcji. Wraz ze stanami Naród Polski reprezentującymi  król ogłosił, iż bierze pod opiekę chłopów oraz przyznaje prawa mieszczanom.

   Ta lekcja historii została gromko nagrodzona brawami.

   

  Natępnie Dyrektor Olszewska zaprosiła do miejskich obchodów tej uroczystości, w której uczestniczyć bedzie jak co roku nasz poczet sztandarowy.

   

   

  Iwona Podolecka-Flont

 • Egzaminy gimnazjalne już za nami

  Egzaminy gimnazjalne już za nami

         W tym roku szkolnym uczniowie Gimnazjum nr 1 w Lidzbarku Warmińskim, tak jak w całym kraju, pisali egzaminy gimnazjalne w dniach 18-20.04.2018 r. Pierwszego dnia były to testy z zakresu historii, wiedzy o społeczeństwie i języka polskiego, drugiego – przedmioty przyrodnicze i matematyka, a trzeciego egzamin z języka obcego w zakresie podstawowym i rozszerzonym .

   Dla gimnazjalistów było to przeżycie stresujące, ale też mobilizujące do nauki. Starali się przewidzieć, co będzie na testach, robili ostatnie powtórki, trzymali fason, ale i tak przyznawali rację nauczycielom, że uczyć trzeba się przez trzy lata, aby wiedza była ugruntowana.

   Jakie zagadnienia szczególnie  zwróciły ich uwagę ?

  Na przykład zadanie z zakresu biologii : Co jest cechą umożliwiającą zaklasyfikowanie lemura katta do ssaków ?  Obecność : A. palców. B. czterech kończyn. C. ogona. D. ucha zewnętrznego.( ?)

  Następne - rowerować, teatrować czy kawkować ? Na teście z języka polskiego należało zastanowić się m.in. nad zjawiskami językowymi – neologizmami i skrótowcami.  Dłuższa forma wypowiedzi to charakterystyka bohatera literackiego, który kierował się najważniejszą dla siebie wartością, dokonując życiowego wyboru.

  Z kolei wiedza z fizyki  okazała się niezbędna do rozwiązania pewnego zagadnienia. W zadaniu należało sprawdzić autentyczność  zielonej bransoletki o masie 26,30  g. wykonanej w całości z materiału przypominającego minerał malachit. Jak to zrobić ? Wystarczy porównać gęstość metalu z gęstością malachitu przy pomocy cylindra miarowego napełnionego wodą, której poziom podniósł się o 10 cm 3 i dokonać obliczeń.

   Gimnazjaliści poradzili sobie również z matematyką. Na testach znajdowały się zadania sprawdzające znajomość algorytmów. Należało obliczyć m.in. wysokość walca,  pole trójkąta równobocznego, określić współrzędne  kwadratu, obliczyć pierwiastki, procenty, rozwiązać zadania z rachunku prawdopodobieństwa.

   Ostatniego dnia  zmierzyli się z językiem angielskim, a więc m.in. ze słuchaniem ze zrozumieniem,  poprawnym zapisem, tłumaczeniem, tworzeniem własnego tekstu – pisaniem e-maila do kolegi z Londynu o zorganizowanym przyjęciu dla młodszego brata.

   Egzaminy już za nami,  o ich wynikach uczniowie dowiedzą się w połowie czerwca. Teraz czas, aby zadbać o oceny na koniec roku, bo z tym świadectwem udadzą się do szkół średnich.

  A jeśli chodzi o lemura, to właściwa jest odpowiedź D.

   

  Iwona Podolecka-Flont

 • Wielkie wiosenne show, czyli Idol 2018

  Wielkie wiosenne show, czyli Idol 2018

  Jak co roku zamiast typowym szkolnym dniem, przywitaliśmy wiosnę kolorowym, wielkim show, czyli Idolem
  Nasze widowidowisko postanowił odwiedzić sam król popu Michael Jackson, który uświetnił wydarzenie  oryginalnym wystąpieniem - tańcem i śpiewem.
   Do walki o tytuł Idola w kategoriach Playback Show, Śpiew i Mam Talent stanęło 12 uczestników. Jak było w zwyczaju i tym razem  widzowie przyznawali poprzez głosowanie swojemu ulubionemu uczestnikowi tytuł Idola Publiczności. Każdy występ oceniało nasze znakomite jury, w którego skład wchodziły: Pani Iwona Podolecka - Flont - kustoszka naszych szkolnych książek i strażniczka poprawnej polszczyzny, Pani Mariola Rutkowska - nasza Pani pedagog oraz Pani Katarzyna Jakiel - opiekunka Samorządku Szkolnego i  uczniowskiej kondycji sportowej. 
  Wszystkie pokazy urzekły publiczność. Jedne wzruszały ( szczególnie piosenki), a drugie rozśmieszały do łez ( kolaże  taneczno-wokalne),  jeszcze inne zapierwały dech w piersiach ( pokazy akrobatyczne). Wielkie emocje można było zauważyć też na twarzach nauczycieli, którzy często nie mieli zielonego pojęcia, co ich wychowankowie planują zaprezentować. Również koledzy i koleżanki uczestników mocno trzymali za nich kciuki, choć bywali krytyczni .
  Po występach konkursowych mieliśmy przyjemność obejrzeć dwa występy szkoły tańca "Czarna Owca". Końcową konkurencją było przeciąganie liny, która wywołała wiele wrzawy wśród uczniów. Jednak kulminacyjnym punktem wiosennego wydarzenia było ogłoszenie wyników przez spracowane jury. I tak  w kategorii Playback wygrał zespół "Second Class" z klasy IIa, w kategorii Śpiew - Wiktoria Głodowska z klasy IIIa, która urzekła sędziów swoim pięknym wykonaniem piosenki pt."Byle jak " Margaret, a w kategorii Mam talent natomiast duet  Natalii Krawczuk z klasy IIIa i Katarzyny Mielnik z klasy IIa, które zaprezentowały nam się w tańcu. Nagrodę publiczności w tym roku wygrał zespół "Kobiety mafii". 
  Idol 2018 dobiegł końca, zwycięzcy zostali nagrodzeni brawami oraz drobnymi upominkami, za które chcielibyśmy  podziękować sponsorom, a byli nimi: Termy Warmińskie, Pizza Bar i Państwo Halina i Tomasz Grzegorczyk.

  Katarzyna Molesztak, ucz.kl.3a
  zdjęcia Wiktoria Grzegorczyk, kl. 3a

 • Rapowane rekolekcje

  Rapowane rekolekcje


  Większości z nas rekolekcje kojarzą się z naukami w kościele głoszonymi przez kaznodzieję. Jednak tym razem "przyszły" one do nas do szkoły razem    z grupą ewangelizacyjną Wyrwani z Niewoli.  Dzięki niej te rekolekcje były inne niż wszystkie - poruszajace, bo oparte o dramatyczne przeżycia  założycieli grupy - Piotra i Jacka. Dwaj młodzi ludzie kiedyś " upadli" - uzależnieni, zdemoralizowani - cudem wyrwani ze szponów zła, dziś głoszą Dobrą nowinę i dają świadectwo wyzwolenia siebie  i powrotu do normalnego życia opartego silnie o wiarę. 
  Swoje wspomnienia i dramatyczne zwierzenia przepaltali autorskimi piosenkami rapowymi o prostym tekście i melodii. Zachęcali nas do uczestnictwa w nich poprzez wykonywanie mało skomplikowanych układów choreograficznych. Nasze serca podbili tym, że mówili do nas młodzieżowym językiem, który nalepiej rozumiemy, nie owijali w bawełnę i przez tą godzinę byli dla nas jak "starsi kupmle". Mamy nadzieję, że to nie ostatnie spotkanie z nimi, a nauka  na długo pozostanie w naszych sercach.

  Katarzyna Molesztak, ucz. kl.3a

 • IX Warmińsko-Mazurskie Zawody Programistyczne

  IX Warmińsko-Mazurskie Zawody Programistyczne

  16 lutego odbyły się IX Warmińsko-Mazurskie Zespołowe Zawody Programistyczne, w którym wzięły udział 34 drużyny z naszego województwa. 

  Uczniowie naszego gimnazjum wzięli udział w IX Warmińsko-Mazurskich Zespołowych Zawodach Programistycznych. Nasi uczniowie z kl. 2a: Marcin Jabłoński; Artur Lorens; Eryk Topczewski zajęli pierwsze  miejsce wśród gimnazjów.

  Do rozwiązania uczniowie mieli  6 problemów algorytmicznych.  Nasza drużyna dzielnie rywalizowała z drużynami ze szkół ponadgimnazjalnych.

  Za zajęcie I miejsca wśród gimnazjów otrzymała upominki.

  Gratulacje!

 • Postawić na naukę

  Postawić na naukę

    

  Dni  w szkole płyną szybko - od klasówki do klasówki, od wydarzenia do wydarzenia, od projektu do projektu...  i tak szybkim krokiem weszlismy w II półrocze. Jego początek to dobry czas na zatrzymanie się i podsumowanie wyników w nauce. Wsród naszych gimnazjalistow  wyróżniają się bowiem uczniowie, którzy nie szędzili czasu i wysilków na pogłębianie wiedzy oraz  pilne studiowanie przedmiotów. Czuwali nad nimi nauczyciele przedmiotowcy i zapewne dopingowali rodzce. Efektem jest zakwalifikowanie się do wojewódzkich konkursów przedmiotowych.
  Wybitni gimnazjalici, którymi chcemy się pochwalić to:  

  Tomek Obuchowsk i- matematyka ( uczeń .p.M. Bagińskiej) oraz  fizyka  ( ucz p.E.Nosewicz) i  j.angielski ( ucz. p.M.Romasza),

  Kasia Górecka - j.polski ( ucz.  p.Marioli Gawin) oraz biologia (ucz.p.I.Ostrowskie)j,

  Patrycja Iwańska - biologia ( ucz.p.I.Ostrowskiej), Marcin Jablonski - fizyka ( ucz. p. E.Nosewicz),

  Cezary Kuźmowicz - wiedza o spoleczenstwie (ucz.p. M.Gryszkiewicza), Kasia Molesztak - geografia ( ucz p. I.Ostrowskiej ) oraz j. niemiecki (ucz. p A.Górskiej), Ania Radke - biologia ( ucz.p.I.Ostrowskiej)  oraz Milena Wroniewicz -  j.angielski ( ucz p.M.Romasza).

   

  Gratulujemy sukcesów i czekamy na wyniki wojewódzkie. Może ktoś z naszych uczniów zdobędzie tytuł laureata z wybranej dziedziny, a tym samym zwolniony będzie z egzaminu gimnazjalnego ? Mamy taką nadzieję.

 • "Nad stajenką gwiazdki świecą"

  "Nad stajenką gwiazdki świecą"

     Jak co roku i tym razem w naszej szkole  wiele dni przed wspólnym kolędowaniem uczniowie zabrali się do dekorowania  sal. Motywy przewodnie były oczywiście świąteczne. Klasy drugie i trzecie prześcigały się w pomysłach. Nigdzie nie zabrakło choinek ze światełkami, Mikołajów, reniferów z saniami wypełnionymi prezentami, przystrojonych okien czy  tablic. Hol został rownież świątecznie przybrany.. Na przerwach można było posłuchać kolęd i pastorałek.

    W takiej atmosferze 22.12.2017 r. uczniowie wraz z nauczycielami zebrali się na wspólnym kolędowaniu. Najpierw z programem artystycznym wystapiła grupa przygotowana pod okiem katechetki Pani Beaty Stankiewicz, która wprowadziła nas w świąteczny nastrój Bożego Narodzenia. Nastepnie prezentowały się poszczególne klasy, każda bowiem wybrała na konkurs jedna kolędę lub pastorałkę. Były "Lulajże Jezuniu" i "Gwiazda gore", "Przybieżeli do Betlejem". Najwiecej braw zebrała klasa 3 b, która zaśpiewała "Nad stajenką gwiazdki świecą" z towarzyszeniem  instrumentów - trójkątów i dzwonków. Bardzo ładnie zaprezentowały się też klasy drugie  w przebraniach jasełkowych.

  Konkurs na najlepiękniejszy stól wigilijny oraz wystrój sali wygrała klasa 2 b - tu pod stołem przykrytym białym obrusem nie zabrakło sianka. Obok nakryć znalazły się pieknie złożone serwetki, dania ustawiono z namysłem, a przy spożywaniu posiłku posłuchać można było kolęd. Klasa 3 a była niepocieszona, włożyła bowiem wiele wysiłku w przygotowanie potraw. Na pociechę mogła więc nieźle podjeść, bo stoły się uginały.

  Życzenia zdrowia, spokoju oraz rodzinnej atmosfery  złożyła Dyrektor Dorota Olszewska.

  Po biesiadowaniu i rozdaniu prezentów gimnazjaliści rozeszli się do domów, aby świętować Boże Narodzenie    w rodzinnym gronie.

   

  Iwona Podolecka-Flont

 • Polsko-niemieckie przygody z przyjaciółmi po drugiej stronie Odry

  Polsko-niemieckie przygody z przyjaciółmi po drugiej stronie Odry


  "Polsko-niemieckie przygody z przyjaciółmi po drugiej stronie Odry, czyli druga część polsko-niemieckiej wymiany młodzieży z Gimnazjum 1 w Lidzbarku Warmińskim, tym razem w Jenie"

  W dniach 15-21 października, my - polska grupa, przyjechaliśmy z rewizytą do naszych niemieckich przyjaciół do Jeny.

  W niedzielę po całym dniu męczącej podróży dotarliśmy do celu. W głowach mieliśmy trochę obaw, w końcu na cały tydzień trafialiśmy do różnych domów w różnych częściach miasta, a czasami nawet poza jego granicami, jednak rozwiewała je myśl o ponownym spotkaniu z naszymi kolegami i koleżankami. Odebrani przez rodziny niemieckie po miłych powitaniach rozjechaliśmy się do domów.
  W poniedziałek wypoczęci i pełni nowych wrażeń spotkaliśmy się w szkole. Od razu było tylko słychać rozmowy o tym, gdzie każdy mieszka, jaki ma pokój i jaka jest jego/jej rodzina. Następnie podzieleni w grupy polsko-niemieckie przystąpiliśmy do rozpoczęcia prac nad projektami. Tym razem do wyboru mieliśmy tematy takie jak: "Kultura młodzieżowa","Polskie i niemieckie stereotypy","Polskie i niemieckie święta" oraz "Gry komputerowe". Po południu zjedliśmy pyszny obiad w szkolnej stołówce. Po szkole udaliśmy się do centrum Jeny, aby spędzić nasze pierwsze wolne po południe m.in. na zakupach (bo jak nie przywieźć do Polski jakichś smacznych żelków czy innych słodyczy, dobrych kosmetyków czy ładnych ciuszków), zwiedzaniu lub po prostu spotkaniu się ze znajomymi.
  Następnego dnia rano wyruszyliśmy w drogę do Lipska. Pierwszym punktem naszej wycieczki był Pomnik Bitwy Narodów pod Lipskiem, który upamiętnia jedną z największych bitew wojsk napoleońskich z koalicją antyfrancuską podczas wojen napoleońskich, którą Napoleon przegrał. Pomnik ma 91 metrów długości i 500 schodów, dzięki którym można dostać się na szczyt wieży widokowej, z której można podziwiać piękną panoramę Lipska. Następnym punktem zwiedzania było Studio Telewizyjne MDR. Jest to studio telewizji regionalnej w Turyngii, które powstało 1 stycznia 1992 roku. Tam m.in obejrzeliśmy filmik w technologii 360 stopni, dowiedzieliśmy się, jak przygotowywane są poszczególne programy, jak wygląda praca prowadzącego program czy operatora kamery. Następnie czas nam upłynął na samodzielnym zwiedzaniu lipskiej Starówki czy kolejnych zakupach (bo ich nigdy dość - uśmiech). Wieczorem, trochę zmęczeni, wróciliśmy do Jeny, gdzie już w  mniejszych grupkach spędzaliśmy czas.

  W środę czekał nas kolejny szkolny dzień. Przez pierwsze 2 godziny dopracowywaliśmy nasze projekty. Nie obyło się przy tym bez wielu śmiesznych sytuacji. Następnie braliśmy udział we wspólnej modlitwie, która była organizowana przez uczniów szkoły raz w miesiącu. Polegała ona na wspólnym śpiewaniu pieśni. Później udaliśmy się na jedną z niemieckich lekcji, gdzie zauważyliśmy kilka różnic. Jedną z nich, która najbardziej rzucała się w oczy było to, że panowała tam cisza podczas lekcji, nawet po wyjściu nauczyciela z klasy. Odbiło się to wśród nas dużym zaskoczeniem, ponieważ, jeżeli mamy być szczerzy, u nas to raczej niemożliwe (uśmiech). Później nastąpił wolny czas spędzany wspólnie z naszymi przyjaciółmi z Niemiec, którzy zapewnili nam wiele atrakcji i miłych wrażeń. 
  W czwartek wyruszyliśmy na następną wycieczkę. Tym razem do stolicy Turyngii - Erfurtu. Tam celem naszego zwiedzania był Landtag - czyli ich lokalny parlament. Dowiedzieliśmy się nieco o historii tego miejsca i regionu, różnicach między Bundestagiem a Landtagiem. Spotkaliśmy się z przedstawicielami wszystkich partii, z którymi mogliśmy porozmawiać. Jak na polityków przystało, nieważne w jakim kraju, rozmowa musiał być bardzo "żywa" (uśmiech). Później jedliśmy obiad w parlamentarnej restauracji, a następnie mieliśmy czas wolny w centrum Erfurtu. Po południu wróciliśmy do Jeny, gdzie czas minął nam bardzo szybko, aż nastał piątek.
  Był to nasz ostatni dzień w Jenie. Rozpoczęliśmy go od pójścia na jeszcze jedną niemiecką lekcję. Następnie dopracowywaliśmy  nasze projekty, które później przedstawialiśmy. Nie obyło się przy tym bez małych problemów, ale trzeba przyznać, że wszystkie projekty były świetne. Następnie zjedliśmy obiad, a potem mieliśmy odrobinę czasu wolnego na ostatnie zakupy lub spotkania ze znajomymi przed wieczorem pożegnalnym. Odbył się on w szkole, gdzie mieliśmy wspaniałego grilla z pysznymi kiełbaskami i jedzeniem przygotowanym przez rodziny niemieckie. Wspólnie graliśmy w piłkę nożną czy koszykówkę lub rozmawialiśmy, wspominając najpiękniejsze i najzabawniejsze chwile w Jenie. Około 19 rozjechaliśmy się do domów, aby móc jeszcze odrobinę tego czasu spędzić z naszymi niemieckimi rodzinami i móc spakować rzeczy przed wyjazdem. 
  W sobotę rano po ostatnich pożegnaniach z naszymi przyjaciółmi i ich rodzicami niechętnie (uśmiech) wyruszyliśmy w drogę powrotną. Jenak już w autobusie było słychać,  jak bardzo każdy z nas tęskni za swoim kolegą lub koleżanką z Niemiec.  Niektórzy z nas wiedzieli już, że tu wrócą w wakacje.
  Każdy z uczestników  uważa, że to był wyjazd bardzo udany ( a wręcz świetny i niesamowity), ale za krótki. Zawarliśmy dużo przyjaźni z niemieckimi kolegami i koleżankami, których ,mamy nadzieję, czas i rozłąka nie zatrze. Mieliśmy okazję wypróbować nasze umiejętności dotyczące porozumiewania się w języku angielskim  i niemieckim. Poznaliśmy nową kulturę. Każdy z nas będzie miło wspominał te dwa tygodnie - w Polsce i w Niemczech, zachowa je w głębi serca i będzie wspominał  z łezką w oku całe życie.
  Jednak nie moglibyśmy tam pojechać bez naszej nauczycielki j. niemieckiego, koordynatorki wymiany w naszej szkole i opiekunki wycieczki - Pani Anny Górskiej i drugiej pani opiekun - Pani dyrektor Doroty Olszewskiej, bez naszych sponsorów, którymi byli Polsko-Niemiecka Wymiana Młodzieży i Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Dziękujemy serdecznie :)
  Kolejna wymiana już we wrześniu przyszłego roku. Czekamy z niecierpliwością !

  Katarzyna Molesztak, ucz. klasy 3a

 • Polska - to taka kraina, która się w sercu zaczyna

  Polska - to taka kraina, która się w sercu zaczyna

   

   

   

   

   

   

   

   

  10 .11.2017 r. w Gimnazjum nr 1 w Lidzbarku Warminskim obchodziliśmy Dzień Niepodległości, jedno z najważniejszych świąt państwowych.
   

   W 99 rocznicę odzyskania niepodległosci przez Polskę klasa 3a pod kierunkiem wychowawcy M.Romasza przygotowała program artystyczny nawiązujący do burzliwych i bolesnych historycznych wydarzeń w naszej Ojczyżnie. 

  Młodzież klas drugich i trzecich z uwagą wysłuchała, jak trudna była droga do wolności. Uroczystość uświetniły wiersze zaprezentowane przez młodzież oraz odświętna dekoracja w auli szkolnej oraz w salach lekcyjnych.

   

   I.Podolecka-Flont

strona:

Aktualności

Kontakt

 • Gimnazjum nr 1
  ul. Szkolna 2a
  11-100 Lidzbark Warmiński
 • (+48) 89 767 23 59

Galeria zdjęć