Nawigacja

 • Wielkie wiosenne show, czyli Idol 2018

  Jak co roku zamiast typowym szkolnym dniem, przywitaliśmy wiosnę kolorowym, wielkim show, czyli Idolem
  Nasze widowidowisko postanowił odwiedzić sam król popu Michael Jackson, który uświetnił wydarzenie  oryginalnym wystąpieniem - tańcem i śpiewem.
   Do walki o tytuł Idola w kategoriach Playback Show, Śpiew i Mam Talent stanęło 12 uczestników. Jak było w zwyczaju i tym razem  widzowie przyznawali poprzez głosowanie swojemu ulubionemu uczestnikowi tytuł Idola Publiczności. Każdy występ oceniało nasze znakomite jury, w którego skład wchodziły: Pani Iwona Podolecka - Flont - kustoszka naszych szkolnych książek i strażniczka poprawnej polszczyzny, Pani Mariola Rutkowska - nasza Pani pedagog oraz Pani Katarzyna Jakiel - opiekunka Samorządku Szkolnego i  uczniowskiej kondycji sportowej. 
  Wszystkie pokazy urzekły publiczność. Jedne wzruszały ( szczególnie piosenki), a drugie rozśmieszały do łez ( kolaże  taneczno-wokalne),  jeszcze inne zapierwały dech w piersiach ( pokazy akrobatyczne). Wielkie emocje można było zauważyć też na twarzach nauczycieli, którzy często nie mieli zielonego pojęcia, co ich wychowankowie planują zaprezentować. Również koledzy i koleżanki uczestników mocno trzymali za nich kciuki, choć bywali krytyczni .
  Po występach konkursowych mieliśmy przyjemność obejrzeć dwa występy szkoły tańca "Czarna Owca". Końcową konkurencją było przeciąganie liny, która wywołała wiele wrzawy wśród uczniów. Jednak kulminacyjnym punktem wiosennego wydarzenia było ogłoszenie wyników przez spracowane jury. I tak  w kategorii Playback wygrał zespół "Second Class" z klasy IIa, w kategorii Śpiew - Wiktoria Głodowska z klasy IIIa, która urzekła sędziów swoim pięknym wykonaniem piosenki pt."Byle jak " Margaret, a w kategorii Mam talent natomiast duet  Natalii Krawczuk z klasy IIIa i Katarzyny Mielnik z klasy IIa, które zaprezentowały nam się w tańcu. Nagrodę publiczności w tym roku wygrał zespół "Kobiety mafii". 
  Idol 2018 dobiegł końca, zwycięzcy zostali nagrodzeni brawami oraz drobnymi upominkami, za które chcielibyśmy  podziękować sponsorom, a byli nimi: Termy Warmińskie, Pizza Bar i Państwo Halina i Tomasz Grzegorczyk.

  Katarzyna Molesztak, ucz.kl.3a
  zdjęcia Wiktoria Grzegorczyk, kl. 3a

 • Rapowane rekolekcje


  Większości z nas rekolekcje kojarzą się z naukami w kościele głoszonymi przez kaznodzieję. Jednak tym razem "przyszły" one do nas do szkoły razem    z grupą ewangelizacyjną Wyrwani z Niewoli.  Dzięki niej te rekolekcje były inne niż wszystkie - poruszajace, bo oparte o dramatyczne przeżycia  założycieli grupy - Piotra i Jacka. Dwaj młodzi ludzie kiedyś " upadli" - uzależnieni, zdemoralizowani - cudem wyrwani ze szponów zła, dziś głoszą Dobrą nowinę i dają świadectwo wyzwolenia siebie  i powrotu do normalnego życia opartego silnie o wiarę. 
  Swoje wspomnienia i dramatyczne zwierzenia przepaltali autorskimi piosenkami rapowymi o prostym tekście i melodii. Zachęcali nas do uczestnictwa w nich poprzez wykonywanie mało skomplikowanych układów choreograficznych. Nasze serca podbili tym, że mówili do nas młodzieżowym językiem, który nalepiej rozumiemy, nie owijali w bawełnę i przez tą godzinę byli dla nas jak "starsi kupmle". Mamy nadzieję, że to nie ostatnie spotkanie z nimi, a nauka  na długo pozostanie w naszych sercach.

  Katarzyna Molesztak, ucz. kl.3a

 • IX Warmińsko-Mazurskie Zawody Programistyczne

  16 lutego odbyły się IX Warmińsko-Mazurskie Zespołowe Zawody Programistyczne, w którym wzięły udział 34 drużyny z naszego województwa. 

  Uczniowie naszego gimnazjum wzięli udział w IX Warmińsko-Mazurskich Zespołowych Zawodach Programistycznych. Nasi uczniowie z kl. 2a: Marcin Jabłoński; Artur Lorens; Eryk Topczewski zajęli pierwsze  miejsce wśród gimnazjów.

  Do rozwiązania uczniowie mieli  6 problemów algorytmicznych.  Nasza drużyna dzielnie rywalizowała z drużynami ze szkół ponadgimnazjalnych.

  Za zajęcie I miejsca wśród gimnazjów otrzymała upominki.

  Gratulacje!

 • Postawić na naukę

    

  Dni  w szkole płyną szybko - od klasówki do klasówki, od wydarzenia do wydarzenia, od projektu do projektu...  i tak szybkim krokiem weszlismy w II półrocze. Jego początek to dobry czas na zatrzymanie się i podsumowanie wyników w nauce. Wsród naszych gimnazjalistow  wyróżniają się bowiem uczniowie, którzy nie szędzili czasu i wysilków na pogłębianie wiedzy oraz  pilne studiowanie przedmiotów. Czuwali nad nimi nauczyciele przedmiotowcy i zapewne dopingowali rodzce. Efektem jest zakwalifikowanie się do wojewódzkich konkursów przedmiotowych.
  Wybitni gimnazjalici, którymi chcemy się pochwalić to:  

  Tomek Obuchowsk i- matematyka ( uczeń .p.M. Bagińskiej) oraz  fizyka  ( ucz p.E.Nosewicz) i  j.angielski ( ucz. p.M.Romasza),

  Kasia Górecka - j.polski ( ucz.  p.Marioli Gawin) oraz biologia (ucz.p.I.Ostrowskie)j,

  Patrycja Iwańska - biologia ( ucz.p.I.Ostrowskiej), Marcin Jablonski - fizyka ( ucz. p. E.Nosewicz),

  Cezary Kuźmowicz - wiedza o spoleczenstwie (ucz.p. M.Gryszkiewicza), Kasia Molesztak - geografia ( ucz p. I.Ostrowskiej ) oraz j. niemiecki (ucz. p A.Górskiej), Ania Radke - biologia ( ucz.p.I.Ostrowskiej)  oraz Milena Wroniewicz -  j.angielski ( ucz p.M.Romasza).

   

  Gratulujemy sukcesów i czekamy na wyniki wojewódzkie. Może ktoś z naszych uczniów zdobędzie tytuł laureata z wybranej dziedziny, a tym samym zwolniony będzie z egzaminu gimnazjalnego ? Mamy taką nadzieję.

 • "Nad stajenką gwiazdki świecą"

     Jak co roku i tym razem w naszej szkole  wiele dni przed wspólnym kolędowaniem uczniowie zabrali się do dekorowania  sal. Motywy przewodnie były oczywiście świąteczne. Klasy drugie i trzecie prześcigały się w pomysłach. Nigdzie nie zabrakło choinek ze światełkami, Mikołajów, reniferów z saniami wypełnionymi prezentami, przystrojonych okien czy  tablic. Hol został rownież świątecznie przybrany.. Na przerwach można było posłuchać kolęd i pastorałek.

    W takiej atmosferze 22.12.2017 r. uczniowie wraz z nauczycielami zebrali się na wspólnym kolędowaniu. Najpierw z programem artystycznym wystapiła grupa przygotowana pod okiem katechetki Pani Beaty Stankiewicz, która wprowadziła nas w świąteczny nastrój Bożego Narodzenia. Nastepnie prezentowały się poszczególne klasy, każda bowiem wybrała na konkurs jedna kolędę lub pastorałkę. Były "Lulajże Jezuniu" i "Gwiazda gore", "Przybieżeli do Betlejem". Najwiecej braw zebrała klasa 3 b, która zaśpiewała "Nad stajenką gwiazdki świecą" z towarzyszeniem  instrumentów - trójkątów i dzwonków. Bardzo ładnie zaprezentowały się też klasy drugie  w przebraniach jasełkowych.

  Konkurs na najlepiękniejszy stól wigilijny oraz wystrój sali wygrała klasa 2 b - tu pod stołem przykrytym białym obrusem nie zabrakło sianka. Obok nakryć znalazły się pieknie złożone serwetki, dania ustawiono z namysłem, a przy spożywaniu posiłku posłuchać można było kolęd. Klasa 3 a była niepocieszona, włożyła bowiem wiele wysiłku w przygotowanie potraw. Na pociechę mogła więc nieźle podjeść, bo stoły się uginały.

  Życzenia zdrowia, spokoju oraz rodzinnej atmosfery  złożyła Dyrektor Dorota Olszewska.

  Po biesiadowaniu i rozdaniu prezentów gimnazjaliści rozeszli się do domów, aby świętować Boże Narodzenie    w rodzinnym gronie.

   

  Iwona Podolecka-Flont

 • Polsko-niemieckie przygody z przyjaciółmi po drugiej stronie Odry


  "Polsko-niemieckie przygody z przyjaciółmi po drugiej stronie Odry, czyli druga część polsko-niemieckiej wymiany młodzieży z Gimnazjum 1 w Lidzbarku Warmińskim, tym razem w Jenie"

  W dniach 15-21 października, my - polska grupa, przyjechaliśmy z rewizytą do naszych niemieckich przyjaciół do Jeny.

  W niedzielę po całym dniu męczącej podróży dotarliśmy do celu. W głowach mieliśmy trochę obaw, w końcu na cały tydzień trafialiśmy do różnych domów w różnych częściach miasta, a czasami nawet poza jego granicami, jednak rozwiewała je myśl o ponownym spotkaniu z naszymi kolegami i koleżankami. Odebrani przez rodziny niemieckie po miłych powitaniach rozjechaliśmy się do domów.
  W poniedziałek wypoczęci i pełni nowych wrażeń spotkaliśmy się w szkole. Od razu było tylko słychać rozmowy o tym, gdzie każdy mieszka, jaki ma pokój i jaka jest jego/jej rodzina. Następnie podzieleni w grupy polsko-niemieckie przystąpiliśmy do rozpoczęcia prac nad projektami. Tym razem do wyboru mieliśmy tematy takie jak: "Kultura młodzieżowa","Polskie i niemieckie stereotypy","Polskie i niemieckie święta" oraz "Gry komputerowe". Po południu zjedliśmy pyszny obiad w szkolnej stołówce. Po szkole udaliśmy się do centrum Jeny, aby spędzić nasze pierwsze wolne po południe m.in. na zakupach (bo jak nie przywieźć do Polski jakichś smacznych żelków czy innych słodyczy, dobrych kosmetyków czy ładnych ciuszków), zwiedzaniu lub po prostu spotkaniu się ze znajomymi.
  Następnego dnia rano wyruszyliśmy w drogę do Lipska. Pierwszym punktem naszej wycieczki był Pomnik Bitwy Narodów pod Lipskiem, który upamiętnia jedną z największych bitew wojsk napoleońskich z koalicją antyfrancuską podczas wojen napoleońskich, którą Napoleon przegrał. Pomnik ma 91 metrów długości i 500 schodów, dzięki którym można dostać się na szczyt wieży widokowej, z której można podziwiać piękną panoramę Lipska. Następnym punktem zwiedzania było Studio Telewizyjne MDR. Jest to studio telewizji regionalnej w Turyngii, które powstało 1 stycznia 1992 roku. Tam m.in obejrzeliśmy filmik w technologii 360 stopni, dowiedzieliśmy się, jak przygotowywane są poszczególne programy, jak wygląda praca prowadzącego program czy operatora kamery. Następnie czas nam upłynął na samodzielnym zwiedzaniu lipskiej Starówki czy kolejnych zakupach (bo ich nigdy dość - uśmiech). Wieczorem, trochę zmęczeni, wróciliśmy do Jeny, gdzie już w  mniejszych grupkach spędzaliśmy czas.

  W środę czekał nas kolejny szkolny dzień. Przez pierwsze 2 godziny dopracowywaliśmy nasze projekty. Nie obyło się przy tym bez wielu śmiesznych sytuacji. Następnie braliśmy udział we wspólnej modlitwie, która była organizowana przez uczniów szkoły raz w miesiącu. Polegała ona na wspólnym śpiewaniu pieśni. Później udaliśmy się na jedną z niemieckich lekcji, gdzie zauważyliśmy kilka różnic. Jedną z nich, która najbardziej rzucała się w oczy było to, że panowała tam cisza podczas lekcji, nawet po wyjściu nauczyciela z klasy. Odbiło się to wśród nas dużym zaskoczeniem, ponieważ, jeżeli mamy być szczerzy, u nas to raczej niemożliwe (uśmiech). Później nastąpił wolny czas spędzany wspólnie z naszymi przyjaciółmi z Niemiec, którzy zapewnili nam wiele atrakcji i miłych wrażeń. 
  W czwartek wyruszyliśmy na następną wycieczkę. Tym razem do stolicy Turyngii - Erfurtu. Tam celem naszego zwiedzania był Landtag - czyli ich lokalny parlament. Dowiedzieliśmy się nieco o historii tego miejsca i regionu, różnicach między Bundestagiem a Landtagiem. Spotkaliśmy się z przedstawicielami wszystkich partii, z którymi mogliśmy porozmawiać. Jak na polityków przystało, nieważne w jakim kraju, rozmowa musiał być bardzo "żywa" (uśmiech). Później jedliśmy obiad w parlamentarnej restauracji, a następnie mieliśmy czas wolny w centrum Erfurtu. Po południu wróciliśmy do Jeny, gdzie czas minął nam bardzo szybko, aż nastał piątek.
  Był to nasz ostatni dzień w Jenie. Rozpoczęliśmy go od pójścia na jeszcze jedną niemiecką lekcję. Następnie dopracowywaliśmy  nasze projekty, które później przedstawialiśmy. Nie obyło się przy tym bez małych problemów, ale trzeba przyznać, że wszystkie projekty były świetne. Następnie zjedliśmy obiad, a potem mieliśmy odrobinę czasu wolnego na ostatnie zakupy lub spotkania ze znajomymi przed wieczorem pożegnalnym. Odbył się on w szkole, gdzie mieliśmy wspaniałego grilla z pysznymi kiełbaskami i jedzeniem przygotowanym przez rodziny niemieckie. Wspólnie graliśmy w piłkę nożną czy koszykówkę lub rozmawialiśmy, wspominając najpiękniejsze i najzabawniejsze chwile w Jenie. Około 19 rozjechaliśmy się do domów, aby móc jeszcze odrobinę tego czasu spędzić z naszymi niemieckimi rodzinami i móc spakować rzeczy przed wyjazdem. 
  W sobotę rano po ostatnich pożegnaniach z naszymi przyjaciółmi i ich rodzicami niechętnie (uśmiech) wyruszyliśmy w drogę powrotną. Jenak już w autobusie było słychać,  jak bardzo każdy z nas tęskni za swoim kolegą lub koleżanką z Niemiec.  Niektórzy z nas wiedzieli już, że tu wrócą w wakacje.
  Każdy z uczestników  uważa, że to był wyjazd bardzo udany ( a wręcz świetny i niesamowity), ale za krótki. Zawarliśmy dużo przyjaźni z niemieckimi kolegami i koleżankami, których ,mamy nadzieję, czas i rozłąka nie zatrze. Mieliśmy okazję wypróbować nasze umiejętności dotyczące porozumiewania się w języku angielskim  i niemieckim. Poznaliśmy nową kulturę. Każdy z nas będzie miło wspominał te dwa tygodnie - w Polsce i w Niemczech, zachowa je w głębi serca i będzie wspominał  z łezką w oku całe życie.
  Jednak nie moglibyśmy tam pojechać bez naszej nauczycielki j. niemieckiego, koordynatorki wymiany w naszej szkole i opiekunki wycieczki - Pani Anny Górskiej i drugiej pani opiekun - Pani dyrektor Doroty Olszewskiej, bez naszych sponsorów, którymi byli Polsko-Niemiecka Wymiana Młodzieży i Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Dziękujemy serdecznie :)
  Kolejna wymiana już we wrześniu przyszłego roku. Czekamy z niecierpliwością !

  Katarzyna Molesztak, ucz. klasy 3a

 • Polska - to taka kraina, która się w sercu zaczyna

   

   

   

   

   

   

   

   

  10 .11.2017 r. w Gimnazjum nr 1 w Lidzbarku Warminskim obchodziliśmy Dzień Niepodległości, jedno z najważniejszych świąt państwowych.
   

   W 99 rocznicę odzyskania niepodległosci przez Polskę klasa 3a pod kierunkiem wychowawcy M.Romasza przygotowała program artystyczny nawiązujący do burzliwych i bolesnych historycznych wydarzeń w naszej Ojczyżnie. 

  Młodzież klas drugich i trzecich z uwagą wysłuchała, jak trudna była droga do wolności. Uroczystość uświetniły wiersze zaprezentowane przez młodzież oraz odświętna dekoracja w auli szkolnej oraz w salach lekcyjnych.

   

   I.Podolecka-Flont

 • Dzień Edukacji Narodowej 2017 w Gimnazjum nr1

   " Dziękujemy za pokazanie nam, że porażki mogą nas czegoś pożytecznego nauczyć, że  przeżywając trudności, możemy odkryć swą siłę, że miłość i życzliwość często znajdujemy w najcienniejsze dni".

  Tymi slowami 13 października 2017 r. w Gimnazjum nr 1 w Lidzbarku Warmińskim rozpoczęliśmy obchody  Dnia  Edukacji Narodowej.

  Na uroczystym apelu zgromadziliśmy się w auli szkolnej, gdzie uczniowie podziękowali nauczycielom za ich szczególną rolę, za trud i serce włożone w  wychowanie i edukację, a pozostałym pracownikom szkoły za dbałość o czystość, estetykę oraz bezpieczeństwo w szkole.

  Klasa 3b pod kierunkiem wych. Marioli Bagińskiej przygotowała również program artystyczny pt. "Obyś cudze dzieci uczył, czyli skąd się wziął nauczyciel" dedykowany nauczycielom Gimnazjum nr1, ich nauczycielom, nauczycielom ich nauczycieli, a także ...wspaniałym uczniom.

  W sposób humorystyczny pokazała scenki z życia szkoły, szczególnie takie, o których marzy nauczyciel – spokój, posłuszenstwo, dysyplina, elokwencja wśród młodzieży.

  Po programie wystepujący rozdali pedagogom kwiaty, a głos zabrała dyrektor Dorota Olszewska, która podzękowała za występ i życzyła wielu sukcesów uczniom i nauczycielom. 

   

  I.Podolecka-Flont    

 • O wielu polsko-niemieckich przyjaźniach i  innych zdarzeniach, czyli wymiana młodzieży 2017 w Gimnazjum nr 1

   


  Do tradycji Gimnazjum nr 1 w Lidzbarku Warminskim należy wymiana polsko-niemiecka młodzieży. Zaprzyjaznionym z nami ośrodkiem jest Chrześcijańskie Gimnazjum w Jenie, z którego młodzież gościmy co roku w naszej szkole, w naszych domach i w rodzinnym mieście.

  Również w tym roku w dniach 24-30 września przygotowaliśmy się na realizację programu wymiany.
  W niedzielę wieczorem odebraliśmy naszych kolegów i koleżanki z Niemiec. Była to dla nas wszystkich bardzo stresująca chwila, gdyż wszyscy po raz pierwszy się widzieliśmy na żywo. Wcześniej mieliśmy kontakt ze sobą wyłącznie przez portale społecznościowe.
  Następnego dnia rano, pełni pozytywnej energii, przyszliśmy do szkoły. Tu, podzieleni na grupy polsko-niemieckie, rozpoczęliśmy pracę nad projektami, które później prezentowaliśmy. Tematami naszych prac były: "Miasta w Niemczech i w Polsce", "Jedzenie" i "Muzyka" – dzięki temu mogliśmy wzajemnie poszerzyć wiadomosci na temat sąsiadów . Po zajęciach w szkole niemieccy przyjaciele udali się na zwiedzanie naszego pięknego miasta, a polska grupa uczestniczyła w zajęciach z poprawnej polszczyzny w Oranżerii Kultury. Później czas nam upłynąl na wspólnych spotkaniach w małych grupkach.
  We wtorek, wcześnie rano wyruszyliśmy w podróż do Gdańska. Pierwszym punktem wycieczki był spacer nad brzegiem morza, który był szczególnie piękny, gdyż pogoda była cudowna. Następnie udaliśmy się do Europejskiego Centrum Solidarności, gdzie dowidzieliśmy się sporo o m.in. powstaniu niezależnych związków zawodowych, obradach okrągłego stołu czy upadku komunizmu. Była to dla nas mała lekcja historii, ale bardzo pouczająca.. Ostatnim przed powrotem przystankiem w Gdańsku była  Starówka. Wieczorem, zmęczeni i szczęśliwi wróciliśmy do domu.

  Trzeci dzień naszej wymiany był równie bogaty w pozytywne emocje jak dwa poprzednie. Pojechaliśmy bowiem na wycieczkę do stolicy województwa - Olsztyna. Tam gościliśmy w Muzeum Dziejów Warmii i Mazur w olsztyńskim zamku, gdzie na własne oczy mogliśmy zobaczyć miejsce pomiarów ruchu słońca zaznaczone ręką samego astronoma. Następnie odwiedzilismy Planetarium, w którym poszerzylismy wiedzę o Mikołaju Koperniku, jego teorii heliocentrycznej oraz o konstelacjach gwiezdnych. Jednak wycieczka do Olsztyna nie mogła się obyć bez wizyty w galerii handlowej, małych zakupów i smacznej przekąski. Po południu przyszedł czas na huczną zabawę na dyskotece z okazji Dnia Chłopaka w naszej szkole.

  W czwartek poszliśmy z wizytą do Urzędu Miasta na spotkanie z Burmistrzem, który serdecznie przywitał naszych gości. Następnie udaliśmy się do zamku. Jednak  wizyta nie ograniczała  się tylko ze zwiedzania, ale wzbogacona była o wykład Pana Jacka Drążkowskiego, który był barwną kontynuacją zgłębiania wiadomości o Koperniku i astronomii rozpoczętych poprzedniego dnia. Nastepnym punktem programu była gra terenowa. Wraz z naszymi przyjaciółmi z Niemiec musieliśmy znaleźć informacje dotyczące naszego miasta, co nawet dla nas, jego mieszkańców, nie było łatwe. Później wróciliśmy do szkoły, gdzie próbowaliśmy nauczyć nowych niemieckich kolegów i koleżanki paru słów po polsku. Czasami wychodziło to bardzo zabawnie, lecz zdarzało się, że mówili jak rodowici Polacy. Następnie poszliśmy razem na lekcje, aby nasi goście zobaczyli, jak wyglądają polskie lekcje.

  Wolne popołudnie, tak jak w poniedziałek, upłynęło nam miło i bardzo szybko, aż nastał nasz ostatni wspólny dzień w Lidzbarku.
  W piątek w  szkole odbywał  się Dzień Języków Obcych. Było z tym wiele zamieszania, nerwów i stresu. Jednak wszystko wyszło pięknie. Nasi goście również pomagali w przygotowaniach. Sami także byli podekscytowani tym wydarzeniem. Przygotowalismy stoiska z róznych państw – Szwecja, Niemcy, Włochy, Francja, Japonia, Egipt i kraje anglosaskie. Na naszych stanowiskach uczniowie z różnych szkół mogli posmakować smakołyków z danego regionu, obejrzeć albumy, poznać ciekawostki, a takze zobaczyć pokaz ze znikajacymi kuleczkami znany już w starożytnym Egipcie. Później rozeszliśmy się do domów, żeby odetchnąć od porannej dawki wrażeń, ale po południu spotkaliśmy się na ognisku pożegnalnym w Zaciszu. Tam w cieple ogniska, przy pysznych, pieczonych kiełbaskach wspominaliśmy wrażenia z ostatnich dni, rozmawialismy o tym, jakich świetnych przyjaciół poznaliśmy, robiliśmy sobie ostanie wspólne zdjęcia. Naszym zdaniem ognisko trwało za krótko, ale koledzy wyjeżdżali w sobotę o 5 rano, więc już trochę zmęczeni rozjechaliśmy się do domów.
  W sobotę rano byliśmy trochę smutni, że już musimy się żegnać, bo tak niedawno witaliśmy się z naszymi przyjaciółmi. Po wyjeździe grupy niemieckiej udaliśmy się do domów, aby złapac nieco snu. (uśmiech).

   

  Kiedy Pani Ania Górska - nasza nauczycielka języka niemieckiego i koordynatorka wymiany- mówiła  o celach wymiany, brzmiało to bardzo oficjalnie, ale naprawdę podszkoliliśmy znajomość  języka niemieckiego i angielskiego, poznaliśmy nową kulturę, ale przede wszystkim zawarliśmy znajomości, których, miejmy nadzieję, nie zatrze czas. Dziękujemy Pani Ani oraz naszym sponsorom, czyli Polsko-Niemieckiej Wymianie Młodzieży i Urzedowi Marszałkowskiemu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

  Na zakończenie pragnę jeszcze dodać, że już 15 października my - grupa polska spotkamy się z naszymi kolegami z Niemiec w Jenie na drugiej części polsko-niemieckiej wymiany. Wrażeniami oczywiście się podzielimy.

   

                                                                                                            Katarzyna Molesztak, uczennica kl 3a

  zdjęcia - Tomek Obuchowski, kl. 3a

 • ***

 • Zamach kulą i cztery kroki

  Z okazji Dnia Chłopca dziewczęta z klasy 3b zaprosiły kolegów do kręgielni w Termach Warmińskich

  Zasady uczniowie opanowali szybko - zamach kulą, cztery kroki  i rzut. Potem obserwacja  rezultatów na tablicach. Śmiechu było co niemiara, gdy okazywało się, że szczuplutka i malutka koleżanka bije na głowę wysportowanego dryblasa ( choć generalnie chłopcy okazali się sprytniejsi).
  Młodzież po chwili relaksu, zabawy i rywalizacji pod opieka wychowacy M.Bagińskiej wróciła do szkolnej ławy. 

   

  I.Podolecka-Flont

 • Targi Pracy i Edukacji

  We wtorek, 10 października w sali konferencyjnej starostwa powiatowego  przedswiono ofertę kształcenia ponadgimnazjalnego i wyższego.
  Targi Pracy i Edukacji honorowym patronatem objął Wojewoda Warmińsko-Mazurski i Starosta Powiatu Lidzbarskiego.
  Swoje stoiska wystawili pracodawcy, przedstawiciele służb mundurowych i szkół naszego regionu.  Można bylo  porozmawiać z pośrednikiem pracy i doradcą zawodowym.
  Targi Pracy i Edukacji skierowane są także do młodzieży stojącej przed wyborem dalszej drogi edukacyjnej.
   

 • 24.09.2017

  Moduł Dokumenty szkoły został zmodyfikowany

 • Powrót do szkoły, czyli ruszamy pełną parą

   4 września 2017 r.  o godz. 10.00 w Gimnazjum nr 1 w Lidzbarku Warmińskim nastąpiło uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018.

  Mimo że w tym roku  w okrojonym składzie (w związku z reformą oświaty bez klas 1.), to z determinacją i mobilizacją do nauki stawili się uczniowie klasy 2a, 2b, 3a i 3b, razem 127 żaków. 

  Dyrektor Dorota Olszewska serdecznie  przywitała uczniów, rodziców i nauczycieli ( w tym roku dołączyła  p. Beata Stankiewicz -  katecheta) oraz gościa - p. Jacka Wiśniowskiego. Burmistrz  zachęcał młodzież do nauki i pracy nad własnym rozwojem i życzył wielu sukcesów.

  Jak co roku głos zabrał również  n-ciel historii p. Mariusz Gryszkiewicz, który nawiązał do rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz obecnej trudnej sytuacji na świecie.

  Milena Wroniewicz, przedstawicielka Samorządu Uczniowskiego, zakończyła część oficjalną konkluzją, iż ważne jest to, do jakich celów zmierzamy, ale ważniejsze, jakimi ludźmi jesteśmy.

   Gdy uczniowie wypełnili korytarze szkolne, slychać było śmiech, gwar rozmów i  powitań. Na pytanie, czy cieszą się z powrotu do szkoły, odpowiadali, że owszem, bo w szkole wiele się dzieje. Oprócz trudnego obowiązku nauki, sprawdzianów, egzaminów, czekają szkolne imprezy, zabawy, projekty, wyjazdy, wycieczki itp, na których można dobrze się bawić, ale też spróbować własnych sił  w różnorodnych działaniach.

  A więc, do dzieła !

   

  Iwona Podolecka-Flont

   

  Zdjęcia - p.Marcin Romasz, opiekun SU

   

 • Rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018

     *   *   *   *   *

  Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018

  odbędzie się 4 września  2017r. o godz. 10.00.

 • Pitagoras , bądźże zdrów !

   Na tę chwilę nasi gimnazjaliści czekali  z utęsknieniem. Po 10 miesiącach nauki, ślęczeniu nad książkami, testami i wkuwaniu wiedzy do głowy, 23.06.2017 r. po raz ostatni udali się do szkoły, aby odebrać świadectwa, dyplomy, nagrody. 

  Oprócz radości jednak zakręciła im się łezka w oku, bo pożegnali klasy trzecie  -  szkolne koleżanki i kolegów,     z ktorymi dzielili cieżki los żaków. Pożegnali  też dwoje nauczycieli - p.Sylwię Gnat i ks. Adriana Bienasza, którzy odchodzą do innych placówek. Będzie się z nimi trudno rozstać!

  Gromkimi brawami nagrodzili tęgie głowy -  najlepszych uczniów klas 3. :Wiktorię Rutkowską (5.75), Jana Skrobuta (5.50), Mirellę Jaworską (5.31), Julię Niewiadomską ( 5,19), Szymona Katkowskiego (5,44), Barbarę Kabałę (5.06) oraz Karolinę Szadziun (5.00)

  Uznanie zyskali również sportowcy, godnie reprezentujący Gimnazjum nr 1 na zawodach  - wśród chłopców najlepszy okazal się Michał Łagocki, wśród dziewcząt -  Karolina Szadziun

   

  Na zakończenie Pani Dyrektor przypomniała o licznych sukcesach naukowych i artstycznych uczniów, zachęciła do czytania  nie tylko lektur, przypomniala o bezpiecznym wypoczynku.

   

  Teraz czas na relaks, a dla absolwentów po wakacjach - na poczatek nowego etapu edukacyjnego.

  Powodzenia !

   

   

   

  I.Podolecka-Flont

 • "Ile wyjazdów, tyle powrotów."

  "Ile wyjazdów, tyle powrotów."

  Tak brzmią  życzenia powodzenia, jakie składają sobie strażacy. Przytoczył je uczniom naszego gimnazjum     p. Ireneusz Harchaj - pracownik Państwowej Straży Pożarnej w Lidzbarku Warmińsklim, który opowiadał o pracy w tym trudnym i niezwykle pożytecznym zawodzie.

  Uczniowie klas trzecich słuchali rad i wskazówek strażaków  na temat udzielania pierwszej pomocy, zachowania w trakcie pożaru czy w sytuacji krytycznej. Mogli posiedzieć w strażckim wozie, rozwinąć przewody, przymierzyć strój z pełnym wyposażeniem czy włączyć syrenę. Oglądali też zabytkowe już wozy strażackie ( ale jeszcze całkiem sprawne), łódź ratunkową, sprzęt strażacki, dyspozytornię. Byli świadkami błyskawicznego zjazdu na akcję. Niejeden pozazdrościł im kondycji i sprawności .

  Może ktoś z naszych absolwentów poczuje powołanie  i rozpocznie naukę tego zawodu już od września?

   

  Dziękujemy pracownikom PSP w Lidzbarku Warmińskim za poświęconuy nas czas i prezentację, niech św. Florian (patron) ma ich w swojej opiece.

   

   

  I. Podolecka-Flont

 • Zakończenie projektu Dzień Teatru i Sztuki Filmowej

  W środę 31 maja 2017 roku w Lidzbarskim Domu Kultury już po raz czwarty odbył się Dzień Teatru i Sztuki Filmowej w Gimnazjum nr 1. Był to historyczny moment, ponieważ uroczystość miała miejsce po raz ostatni. 

  Ten wielki projekt edukacyjny został zrealizowany dzięki inicjatorkom pomysłu, głównym reżyserkom i organizatorkom - naszym polonistkom - pani Marioli Gawin oraz pani Sylwii Gnat.

  Imprezę prowadziły w przebraniu świtezianek uczennice klasy 2a - Milena Wroniewicz oraz Kasia Molesztak. W wydarzeniu wzięły udział wszystkie klasy naszego gimnazjum.

  Pierwszaki próbowali swoich aktorskich sił na scenie, prezentując przedstawienia teatralne szkolnych lektur. Klasa 1a zaprezentowała "Dziady" A. Mickiewicza w szkolnej odsłonie, natomiast 1b nieco przewrotną wersję dramatu "Romeo i Julia" Williama Szekspira. Jurorów urzekła uwspółcześniona sztuka angielskiego dramatopisarza w wykonaniu aktorów z klasy 1b, co zadecydowało o ich zwycięstwie.

  Zadaniem uczniów klas drugich było wcielenie się w postaci znane z filmu lub literatury oraz w dowcipny sposób zaprezentowanie ich widowni. W klasyfikacji generalnej wygrała klasa 2a, natomiast w ocenie indywidualnej miejsce trzecie przypadło parze - Wojciechowi Wiechowi i Wiktorii Partas jako słynnym złoczyńcom z Gotham: Jokerowi oraz Harley Quinn; miejsce drugie - Diabolinie, wiedźmie z filmów Disneya, za której niezwykłym strojem ukrywała się Natalia Krawczuk, miejsce pierwsze - Basi Kabale w przebraniu szalonego Kapelusznika z filmu "Alicja w Krainie Czarów".

  Przedstawiciele klas trzecich zmagali się w walce o tytuł ekspertów w dziedzinie teatru i sztuki filmowej.

  Klasę 3b, czyli drużynę Czarnych Kapeluszy, reprezentowały: Julia Niewiadomska, Sara Pieślak oraz Alicja Oborska. W Białych Rękawiczkach wystąpiła trójka z 3c: Szymon Katkowski, Basia Kabała oraz Nikola Pietkiewicz. W tej rozgrywce niewielką przewagą, bo zaledwie 5 punktów, zwyciężyła klasa 3c.

  Pomiędzy konkurencjami odbywały się występy artystyczne. Zespół WILD w składzie: Wiktoria Głodowska, Mateusz Czerniewicz, J​​ulia Zielińska i Kinga Pełka przekonywał wszystkich do... rannego wstawania (!) przepięknie wykonaną piosenką "Jak dobrze wstać skoro świt" z repertuaru "Radość o poranku", a Szymon Katkowski poruszył nasze serca nostalgicznymi nutami z filmu "Ojciec Chrzestny" wygranymi na zakończenie imprezy na trąbce. Niezwykle "niebezpieczne", choć czarujące, Czarne Wdowy (Kasia Molesztak, Weronika Kiljańska, Oliwia Krawczyk, Natalia Staszkiewicz, Sandra Mickiewicz, Wiktoria Michmiel), które zaprezentowały w playbacku fragment musicalu "Chicago" oraz zespół Tabu z MDK-u wprowadzili widownię w kabaretową atmosferę. "Wszędobylska" Basia Kabała w swoim monologu zdradziła sekrety prawdziwej miłości.

  Występy oceniane były przez jury w składzie: pan Paweł Sadowski, dyrektor LDK; duszpasterz naszej gimnazjalnej trzódki, ksiądz Adrian Bienasz oraz Łukasz Zajączkowski, przedstawiciel uczniów.

  Impreza zwieńczona została nagrodami, które wręczyła zwycięzcom dyrektor szkoły, pani Dorota Olszewska.

  To były niezapomniane chwile...

  Szkoda, że przyszło się nam rozstać z tym szczególnym dla społeczności gimnazjalnej Dniem, szczególnym, bo jak żaden inny, angażującym tak mocno wszystkich uczniów we wspólnym projekcie. Dzień Teatru, jak w skrócie o nim mówiliśmy, rozbudził w nasz, uczniach, wiele pasji, rozwinął kreatywność, nauczył zespołowego działania, odpowiedzialności, cierpliwości... oraz pogłębiał w sposób nietypowy, bo nie z perspektywy szkolnej ławki, wiedzę z literatury i... wiedzę o nas samych. Mogliśmy odkryć w sobie to, co skrzętnie dotąd tailiśmy lub z czego nie zdawaliśmy sobie sprawy...

  Dziękujemy wszystkim, którzy tworzyli to wydarzenie. Mamy nadzieję, że idea teatru i towarzyszące przedsięwzięciu emocje pozostaną na zawsze w waszych sercach.

   

  Milena Wroniewicz , ucz. kl. 2 a

 • Kolejne sukcesy oratorskie uczennic Gimnazjum nr 1

  Jak poradzić sobie z przeciwnościami losu? Jak stłumić ból czy strach, samotność, wyrzuty sumienia? Jak uwolnić się od dominacji i kontroli innych ludzi, ocalić swe życie przed „chorym systemem”?

  Problemami, z którymi spotyka się współczesny człowiek, dzieliły się ze słuchaczami 10.05.2017 r. uczennice Gimnazjum nr 1– Alicja Oborska i Julia Niewiadomska na Eliminacjach Rejonowych XXXV Konkursu Recytatorskiego „Spotkania z Poezją”. W Lidzbarskim Domu Kultury w grupie wiekowej gimnazjum prezentowały obok innych uczestników interpretację jednego utworu poetyckiego oraz jednego fragmentu prozy. 
  Dobór repertuaru, estetyka mówienia, interpretacja to kryteria, na które szczególną uwagę zwracało jury konkursu. Doceniło Alicję prezentującą wiersz Wiesławy Szymborskiej „Prospekt” i fragmenty powieści „Rekwiem dla snu” Huberta Selby'ego ( I miejsce) oraz Julię przybliżającą słuchaczom prozę Idy Fink – „Zabawa w klucz”, jak również wiersz Alicji Marzec „Oto ja” (III miejsce).

  Alicja Oborska reprezentować będzie nasz region na konkursie wojewódzkim w Olsztynie, gdzie będzie miała możliwość artystycznej konfrontacji z młodymi recytatorami z województwa.
  Życzymy powodzenia!

  Uczennice przygotowywała I. Podolecka-Flont

 • Witaj majowa jutrzenko

   28 kwietnia .zebraliśmy się w sali gimnastycznej, aby obejrzeć, jak nam się wydawało, nieciekawe i nudne przedstawienie o święcie Konstytucji 3 Maja. Ku naszemu zdziwieniu okazało się ono inne niż zakładaliśmy. Uczniowie klasy Ia już od pierwszej sceny zaskakiwali nietizinkowymi pomysłami. Najbardziej interesującym elementem sztuki była niecodzienna forma, jaką wybrali nasi koledzy. Przedstawienie było programem telewizyjnym, który prezentował wydarzenia z dnia 3 maja 1791 roku. Dokładnie taki, jaki możemy zobaczyć na co dzień w telewizji. Dzięki bliskiej nam  formie przekazu  wielu uczniów zainteresowało się  historią Polski i dowiedziało się więcej o tym ważnym dla naszego kraju święcie.

  Julia Niewidomska , ucz.kl.3b

strona:

Aktualności

Kontakt

 • Gimnazjum nr 1
  ul. Szkolna 2a
  11-100 Lidzbark Warmiński
 • (+48) 89 767 23 59

Galeria zdjęć